فیلتر پرس (آبگیری لجن)

در تصفیه خانه فاضلاب، لجن مازاد حاصل از فرآیند را باید به صورت اصولی دفع و یا از آن استفاده مجدد نمود. می توان این لجن را با کامیون های لجن کش طبق برنامه منظم جمع آوری و دفع نمود یا اینکه می توان با استفاده از تجهیزات تولید شده در این زمینه مانند فیلتر پرس ابتدا آن را آبگیری نمود و سپس لجن خشک را به عنوان کود در همان مجموعه از آن استفاده نمود. بدیهی است جمع آوری و دفع لجن در طولانی مدت هزینه بر خواهد بود، در حالی که می توان با لجن حاصل از فیلتر پرس، درآمدزایی نیز داشت.

فیلتر پرس به صورت گسترده برای جدا کردن جامدات از مایعات در یک طیف کاربری وسیع استفاده می شود. مخلوط جامد و مایع به فیلتر پرس که از تعدادی از صفحات تشکیل شده، پمپ می شود. این صفحات در یک قاب فلزی قرار گرفته و توسط یک نیرو جمع شده و عملیات جداسازی را انجام می پذیرد.

هر صفحه شامل یک فیلتر پارچه ای می باشد که این پارچه فیلتر پرس، اجازه عبور ذرات را نمی دهد و مایعات از آن عبور کرده و از نقطه مشخص شده در فیلتر خارح می شوند. ذرات باقی مانده بر روی پارچه به مرور زمان تشکیل یک کیک لجن را داده و تخلیه می گردند.

هنگامی که کیک لجن تشکیل شد، پمپ نمی تواند فشار لازم را تأمین کرده و در نتیجه آن، عمل جداسازی کاهش و یا متوقف می شود. تا زمانی که کیک لجن از فیلتر پرس جدا کرده و دوباره شروع به فعالیت نماید که توجه به این مسئله زمان خارج کردن لجن های باقی مانده از سیستم را برای بهره بردار مشخص می نماید.

فیلتر پرس برای جدا کردن آب از لجن بسیار کارآمد می باشد. لجن فاضلاب از بین صفحات عبور می کند و همینطور توسط پمپ به سیستم تزریق می شود تا تمام آب از آن خارج شود و کیک خشک باقی بماند. این کیک تخلیه شده و برای مصارف کشاورزی یا دفع در زمین فرستاده می شود.

فیلتر پرس های شرکت فنی مهندسی زیست نگار در سه قالب بهره برداری دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تولید و عرضه می گردند.

فیلتر پرس دستی:

این محصول مطابق استاندارهای کیفی با استفاده از مواد مصرفی مناسب و تکنولوژی نوین توسعه داده شده است. همچنین این فیلتر پرس دارای ویژگی های زیر است که باعث شده است نسبت به سایر فیلتر پرس ها متمایز باشد:

  • طراحی دقیق
  • عملکرد مطمئن
  • بهره برداری روان

فیلتر پرس نیمه اتوماتیک:

این فیلتر پرس ها از لحاظ عملکرد بین حالت دستی و اتوماتیک قرار می گیرند، به این صورت که اپراتور مقداری از کارهای سبک را انجام داده و ما بقی به صورت اتوماتیک انجام می شود و خصوصیات زیر را دارا می باشد:

  • طراحی محکم و با دوام
  • بهره برداری آسان
  • عملکرد قابل اعتماد

فیلتر پرس اتوماتیک:

در این نوع اپراتور کافیست با فشردن دکمه استارت، خارج کردن کیک لجن و نگه داری از سیستم انجام شود. این نوع از فیلتر پرس دارای ویژگی های زیر می باشد:

  • طراحی مخصوص کاربرد خاص
  • عملکرد بهینه
  • عمر طولانی

محصولات مرتبط