دفع فاضلاب در چاه جذبی فاضلاب به چه صورت است؟

دفع فاضلاب در چاه جذبی فاضلاب به چه صورت است؟

10 مهر 1395

چاه جذبی فاضلاب

در حال حاضر تقریباً در اکثر نقاط کشور تخلیه و تصفیه فاضلاب به روش کاملاً سنتی و با استفاده از چاه جذبی فاضلاب دفع می گردد.

در این عمل هیچ گونه تصفیه فاضلاب بهداشتی انجام نمی شود و فقط مواد دفعی حاصل از فعالیت های حیاتی انسان از طریق رقیق شدن با آب به چاه جذبی فاضلاب سرازیر می شود.

چاه جذبی فاضلاب

اگرچه این گونه دفع فاضلاب توانسته است پاسخگوی دور ساختن فاضلاب اجتماعات از محیط زیست شود ولی به علت عدم تکامل آن در طول زمان و تراکم شدید جمعیت در بسیاری از شهرها و بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی طبیعتاً نمی تواند رفع مشکل نماید.

از این رو باید روش دفع فاضلاب را روشی کاملاً بدوی و تا حدود زیادی غیر قابل قبول اعلام نمود. مهمترین مشکلاتی که دفع فاضلاب را در چاه جذبی به وجود آورده خواهد آورد به قرار زیر است:

آلودگی های آبهای زیرزمینی به وسیله چاه جذبی فاضلاب

این آلودگی فاضلاب از دو نظر حائز اهمیت است:

  • آلودگی باکتریولوژیکی
  • آلودگی های شیمیایی

بر اساس مطالعات انجام شده توسط کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، خوشبختانه آلودگیهای باکتریولوژیکی در حرکت افقی حداکثر 15 تا 30 متر و در حرکت عمودی 3 متر بیشتر قادر به حرکت نیستند.

چاه جذبی برای فاضلاب

در مورد آلودگیهای شیمیایی می توان به بالا رفتن غلظت ترکیباتی چون نیترات، فسفات، مواد آلی، مجموع املاح محلول، ترکیبات فلزات سنگین و در بعضی موارد یونهای سولفات و کلرور اشاره نمود.

کاهش قدرت تصفیه خاک

در صورتی که میزان نفوذ و تخلیه فاضلاب در زمین زیاد باشد یا تعداد چاه جذبی فاضلاب در واحد سطح به علت تراکم جمعیت از حد معینی تجاوز نماید و یا میزان برداشت آب از چاههای شهری بیش از حد باشد، لایه های خاک قدرت تصفیه در خواص تصفیه بیولوژیکی فاضلاب خاک اثر زیادتری خواهد گذاشت.

چاه جذبی

با پیشرفت این کاهش قدرت تصفیه در خاکهای کف و اطراف چاه جذبی فاضلاب، خاکها با قدرت کم تصفیه وسعت زیادتر یافته و کار به جایی می رسد که حوزه عمل تصفیه چاههای جذبی نزدیک یکدیگر شده و چه بسا در یکدیگر تداخل نمایند.

بلااستفاده ماندن آب

 پس از تصفیه فاضلاب، به علت داشتن مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه می تواند در آبیاری زمینهای کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

این آبیاری مخصوصاً از نظر وجود ازت و فسفر در فاضلاب و نیاز زمین های زراعتی به این عوامل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به علاوه در تصفیه خانه فاضلاب همواره مقدار زیادی لجن فعال به دست می آید که غنی از مواد مغذی معدنی و آلی است که تماماً در باروری زمین مؤثر هستند.

برخی صاحبنظران لجن فاضلاب حاصل از تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی را از نظر ترکیب شیمیایی حتی بهتر از کودهای مورد مصرف برای باروری زمین می دانند.

بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی

در بیشتر نقاط ایران، دفع سنتی فاضلاب در بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی بی تأثیر نیست.

عطف به توضیحات داده شده در صورتی که واقعاً طالب محیط بهداشتی سالم برای مردم شهرها هستیم، دفع فاضلاب به این روش پاسخگوی نیازهای بهداشتی اجتماعات نیست، از طرفی در صورت جمع آوری فاضلاب شهرها و استفاده از روش های مدرن تصفیه، می توان به پاک نمودن محیط زیست و حفاظت آن کمک نمود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان شرکت فنی مهندسی زیست نگار (سازنده پکیج تصفیه فاضلاب) تماس حاصل فرمایید.