فیلترشنی و فیلتراسیون در تصفیه فاضلاب

فیلتر شنی یکی از پر کاربردترین روش های از بین بردن مواد معلق و کدورت است، مخصوصا برای تاسیسات و تجهزات فلزی، چون ذرات معلق علاوه بر رسوب، امکان خوردگی تجهیزات را فراهم می کنند. این فیلتر های شنی تحت فشار، شامل چند لایه دانه های با سایز و وزن مخصوص متفاوت می باشند.

کار این فیلترهای تحت فشار، حذف مواد جامد معلق با افت فشار حداقل است. این فیلترها، از یک مخزن تحت فشار عمودی یا افقی و اتصالاتی اعم از لوله ها و شیرها تشکیل شده است. داخل این مخزن، علاوه بر شن های دانه بندی شده، در قسمت تحتانی، یک بستر زهکشی نیز وجود دارد که هنگام رد شدن پساب، از خروج دانه ها جلوگیری می کند.

فیلترشنی و فیلتراسیون در تصفیه فاضلاب

فیلترهای شنی که به عنوان فرایند فیلتراسیون در تصفیه خانه فاضلاب استفاده می شود دارای خصوصیات زیر می باشد :

دانه های ریزتر، سطح بستری مناسب تری را برای حذف ذرات به وجود می آورد اما این امر انرژی بیشتری را از سیستم می گیرد، چرا که پمپ باید فشار عبور سیال از بستر را تامین کند. بنابراین دانه بندی درست از این منظر حائز اهمیت می شود. معمولا قطر دانه ها بین 0.6 تا 1.2 میلی متر است که در موارد خاص، دانه بندی متناسب آن مورد انجام می شود.

پس ترکیب دانه های درشت با ریز و توجه به دانه بندی دقیق، فیلتری با قدرت تصفیه ی مناسب و افت فشار کم را فراهم می کند. در کل اگر پساب ما دارای مواد جامد بزرگ و فراوان است، قبل از فیلتر باید با روشی همچون ته نشینی که زمان ماند دارد، این مواد را از بین برد.

عمق بستر شن و ماسه معمولا بین 0.6 و 1.8 متر است. نرخ جریان حداکثر فیلتر 9 متر مکعب بر متر مربع در هر ساعت است. با توجه به حداکثر سرعت جریان و توان مورد نیاز، بستر فیلتر طراحی می شود.

افت فشار یک بستر تمیز در این نوع فیلتر کم است. ولی بعد از مدتی خلل و فرج ها توسط مواد جامد گرفته شده و تصفیه را سخت تر و کندتر می کند. با استفاده از فشارسنج ها و یا به صورت تجربی، افت فشار و عملکرد فیلترشنی بررسی می شود. وقتی افت فشار از میزان دفترچه ی راهنمای آن فیلتر (که معمولا 0.5 بار است) بیشتر شد، برای بازیابی بهره وری حداکثر توسط بکواش (Backwash) سیستم احیا می شود.

بکواش ( backwash )

این عمل برای از بین بردن گرفتگی فیلتر به صورت دوره ای انجام می شود. به طوریکه آب از سمت بستر، برعکس حالت عادی، به فیلتر پمپ می شود و تا چند دقیقه ادامه می یابد. نرخ جریان نیز بین 3 تا 10 متر مکعب بر متر مربع در هر ساعت است. با توجه به میزان استفاده از فیلتر، معمولا چند روزی یک بار بکواش برای احیای سیستم لازم است.

مزایای استفاده از فیلترهای شنی

  • حذف ذرات معلق
  • حذف کدورت
  • بالا بردن طول عمر تاسیسات
  • جلوگیری از رسوب و گرفتگی آبراه
  • افت فشار کم
  • دارای سیستم دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک
  • بالا بردن کیفیت تصفیه فاضلاب

محصولات مرتبط

پکیج تصفیه فاضلاب
خانگی

پکیج تصفیه فاضلاب
بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب
صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب
بهداشتی-انسانی