پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

بیمارستان ها و مراکز درمانی مقدار قابل توجهی آب مصرف می کنند و به تبع آن فاضلاب زیادی نیز تولید می کنند. این فاضلاب شامل عوامل بیماری زا (پاتوژن ها) و باکتری های مضر، ویروس، دارو و دیگر مواد موجود شامل عناصر رادیو اکتیو، مواد شیمیایی سمی و فلزات سنگین می باشد.

تأثیر این عوامل به وضوح روی محیط زیست مشهود است. پاتوژن ها می توانند بیماری را گسترش دهند و اثر مخربی روی تنوع زیست محیطی بگذارند. مواد شیمیایی که تجزیه پذیر نیستند نیز به تصفیه خانه وارد شده و آن را آلوده می کنند.

به طور کلی، مهم ترین اهداف تصفیه فاضلاب بیمارستانی، کنترل آلودگی، جلوگیری از شیوع بیماری های مزمن و عفونی، حفظ محیط زیست و استفاده ی مجدد پساب تولیدی است. آلودگی پاتوژن ها خیلی خطرناک است، ولی اگر تصفیه به طور صحیح انجام شود می توان خروجی را برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

یک تحقیق روی 70 بیمارستان دولتی ایران در سال 88 نشان می دهد که بیش از نیمی از آنان مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب نیستند. 52 درصد آن ها فاضلاب خود را بدون تصفیه به چاه ها می ریزند، 38 درصد مستقیماً وارد محیط زیست می شوند و بقیه به شبکه ی فاضلاب شهری متصل می شوند.

میانگین مقدار BOD و COD و TSS ورودی به این نوع پکیج معمولاً به ترتیب 348، 527 و 291 میلی گرم بر لیتر است و میانگین مقدار BOD و COD و TSS خروجی آنان به ترتیب 113، 188 و 99 میلی گرم بر لیتر می باشد.

تصفیه فاضلاب عفونی، به خصوص برای آن دسته از بیمارستان هایی که به شبکه ی فاضلاب دسترسی ندارند، بسیار حائز اهمیت است. مقایسه شاخص ها و استانداردهای محیط زیست و پساب تصفیه خانه های فاضلاب، نا کارآمدی سیستم ها را نشان می دهد. بنابراین سیستم ها باید به روز باشند و بهره برداری صحیح داشته باشند.

از این رو شرکت فنی مهندسی زیست نگار با بررسی نوع و مقدار فاضلاب خروجی، پکیجی پیش ساخته طراحی می کند که پساب خروجی آن طبق استاندارد محیط زیست یا استاندارد درخواستی کارفرما باشد. و همچنین با آموزش کامل و نظارت بر بهره برداری تصفیه خانه، از عملکرد بهینه ی آن اطمینان خاطر حاصل می کند.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی زیست نگار

  • از پیش ساخته و از پیش مهندسی شده
  • قابلیت حمل و نقل آسان کل پکیج
  • هزینه ی عملیات عمرانی بسیار پایین به علت پیش ساخته بودن
  • کاربری ساده که هزینه ی اپراتور را پایین می آورد
  • حذف مواد عفونی که سلامت انسان و محیط زیست را به خطر می اندازد
  • امکان استفاده ی مجدد پساب خروجی برای مصارفی مانند آبیاری فضای سبز
  • حذف هزینه ها و جریمه های دفع نامناسب فاضلاب

محصولات مرتبط